Geocaching Türkiye Forum
 
*
Merhaba, Ziyaretçi
Login için tıklayın.
Temmuz 28, 2021, 05:28:54 ÖÖ

Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Geocaching nedir?  (Okunma Sayısı 14680 defa)
AdemSahin2001
Newbie
*
Mesaj Sayısı: 2


« : Aralık 03, 2010, 02:27:12 ÖS »

Selam arkadaşlar ben mi bulamadım yoksa Hakkımızda sayfası bir kazaya kurban gidip silinmiş mi ? Burada GeoCaching hakkında ve sitemiz hakkında bilgi olması gerekmezmiydi. Gerçi anasayfada var ama ben yine de aynı yazıyı burada da paylaşmak istiyorum..

Geocaching nedir?

Geocaching, katılımcıların, GPS (Global Positioning System) kullanarak 'hazine'yi yani kutuyu saklama ve bulmalarından oluşan bir açık hava oyunudur. Yürüyüş ve trekking içerdiği için bir çeşit doğa sporu olarak da tanımlanabilir. Basit olarak 'Hazine' yani kutu su geçirmeyen plastik bir kaptır. İçinde log defteri, kalem ve bulacak kişiye hoşluk olması açısından isteğe bağlı olarak küçük hediyelikler, anahtarlık, mum gibi küçük eşyalar olabilir.

Geocaching kutular
Temel olarak katılımcı su geçirmez kutuyu (içinde log defteri, kalem ve isteğe bağlı küçük hediyeler olacak şekilde) saklar ve koordinatları not eder. Bu koordinatlar ve yer ile ilgili diğer detaylar web sitesine eklenir. Diğer katılımcılar da web sitesi üzerinden bilgileri alarak GPS'leri ile ararlar. Kutuyu bulan katılımcı, log defterine, ardından da web sitesine kendi bilgilerini ekler. Bulan katılımcı kutunun içindeki küçük hediyeyi alarak yerine başka küçük bir hediye bırakır, böylece bir sonraki katılımcının da hediye bulma şansı olacaktır. Tipik hazineler fiyatı pahalı olmayan fakat bulan kişiler için hoş bir hatıra olacak küçük eşyalardır. Log defteri haricinde, kutuya genellikle sıradışı bozuk paralar (Geocoins), küçük oyuncaklar, dekoratif hediyelikler, CD ya da kitap konulabilir. Ayrıca Travel Bugs ya da Geocoins gibi kutudan kutuya aktarılan objeler de yaygındır. Nadiren de olsa kutuların içine maddi değeri yüksek eşyalar konulmaktadır, bu durum sadece "ilk bulunan" ya da bulması çok zor olan kutular için geçerlidir. Kutular, ufak bir log kağıdından başka birşey sığmayan "mikro kutular"dan, çok daha büyük boyutta kutulara kadar çeşitlendirilebilir. Eğer bir kutu tahrip gördüyse ya da çalındıysa "zarar görmüş, talan edilmiş" olarak duyurulur. Eğer katılımcılar, bir kutunun tahrip olduğunu görüp tespit ederlerse web sitesi üzerinden ya da e-mail ile saklayan kişi haberdar edilerek kutunun düzeltilmesi, yer değiştirmesi ya da gerekli ise kaldırılması sağlanır.

Geocaching'in Tarihi
Geocaching çok eski bir aktivite olan "Letterboxing"e benzemektedir. En büyük farkı Geocaching'de GPS kullanılmasıdır. GPS ile geocaching, Dave Ulmer (Beavercreek, Oregon) tarafından 1 Mayıs 2000'de GPS sisteminin daha fazla geliştirilmesi ve askeri çalışmalar dışında sıradan insanların kullanımına açılması ile mümkün olmuştur. Dökümantasyonu yapılan ilk kutu yerleştirmesi 3 Mayıs 2000'de gerçekleşmiştir. Lokasyon 6 Mayıs 2000'de "Usenet newsgroup sci.geo.satellite-nav"e kayıt edilmiştir. Bu kutu iki kez bulunmuş, bir kez loglanmıştır. Günümüzde, dünya çapında 222 ülkede çok çeşitli web sitelerine kayıtlı 350.000 kutu yeralmaktadır.

İsmin kökeni
Aktivite başlangıçta "GPS stash hunt" ya da "gpsstashing" olarak isimlendirilmiştir. eGroups'ta (şu anda Yahoo) yeralan gpsstash grubunda yapılan tartışmalar sonucunda aktivitenin ismi değiştirilmiştir. 30 Mayıs 2000 tarihinde, Matt Stum "stash" (gizli depo) isminin "cache" (kutu) olarak değiştirilmesini ve aktivitenin de "geocaching" olarak isimlendirilmesini önermiştir.

Rastgele Gülümseme
Hadi Bakalım Rastgele

Alıntı
« Son Düzenleme: Aralık 03, 2010, 02:34:59 ÖS Gönderen: AdemSahin2001 » Logged
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

MySQL ile Güçlendirildi PHP ile Güçlendirildi Powered by SMF 1.1.1 | SMF © 2006, Simple Machines LLC

XHTML 1.0 Geçerli! CSS Geçerli! Dilber MC Theme by HarzeM
Bu Sayfa 0.084 Saniyede 16 Sorgu ile Oluşturuldu